Genel Uygulama Bilgileri

ORTAM KOŞULLARI
Mevsimsel ya da coğrafik özellikler nedeniyle, çalışma ortamı koşulları, değişiklikler gösterebilir. Örneğin; çok soğuk, çok sıcak, rüzgarlı ve doğrudan güneşe maruz kalma gibi.

> Soğuk ortamlarda (+5°C altında) uygulama yapılması sakıncalıdır. Uygulama yapılabilmesi için ortamın bu sıcaklığa ulaşması beklenmelidir. Bu sıcaklık, çimento bazlı harçların sağlıklı priz alabileceği en düşük sıcaklıktır.
> Çok sıcak havalarda (+35°C üzerinde) uygulama yapılması da sakıncalıdır. Uygulama yapılabilmesi için ortamın uygun sıcaklığa düşmesi sağlanmalıdır. (+5°C / +35°C arası) En azından, yüzey ve seramik ıslatılarak yüksek sıcaklığın etkisinin azaltılmasına çalışılmalıdır.
> Rüzgar ve doğrudan güneş altında uygulama yapılması halinde, öngörülen çalışma süreleri azalacağından böyle ortamlarda, çalışma yapılması verimi düşürecektir. Zorunlu hallerde ise, yüzeyi nemlendiriniz ya da daha iyi sonuç almak için Kalekim Astar kullanınız. Ayrıca, daha kısa aralıklarla harcın zemine uygulanması ya da yağlama yönteminin kullanılması önerilir.

YÜZEY İNCELEME VE YÜZEY HAZIRLIĞI
> Yeni yüzeyler: Yüzeyler (beton, sıva, şap gibi) sağlam, 3-4 haftalık kürünü almış olmalıdır. Kalıp ayırıcı yağ gibi tutunmayı önleyici maddeler temizlenmeli ve düzgün olmayan bölümlerde ise TamirArt tamir harçları ile yüzey düzeltme işlemi yapılmalıdır.

> Eski yüzeyler: Eski yüzeyler üzerine yapılacak uygulamanın sağlıklı olabilmesi için, yüzeylerin sağlamlığı itinayla incelenmelidir. Çekiç, murç ya da çiviyle belli aralıklarla kontrol edilen yüzey eğer kolay kazınıyorsa sağlam yüzeye ulaşıncaya kadar kazınmalı kırık, çatlak ve zayıf yüzeyler TamirArt tamir harçları ile onarılarak sağlamlaştırılmalıdır. Yatay yüzeylerdeki bozukluklar ve terazisizlikler Mastar10 tesviye şapı ile düzeltilmelidir.
Ayrıca uygulama öncesi yüzeydeki harç, yağ, kir vb. kalıntılar yapışmayı olumsuz yönde etkileyeceğinden tamamen temizlenmelidir.

> Emici yüzeyler: Su emme oranı yüksek olan yüzeylerdeki (alçı blok, alçı levha, gaz beton, ahşap v.b.) uygulamalarda, harçtaki suyun çabuk kaybolup zayıf yapışmaya yol açmaması için yüzey emiciliği Kalekim Astar ile giderilir.

> Seramik kaplama yapılmış yüzeyler: Mevcut kaplama malzemesi üzerine yeniden seramik uygulanacaksa; önce kaplamayı çekiçle kontrol ediniz. Sağlam olmayan, zayıf yapışmış seramikler varsa yapıştırınız ya da bunları kaldırarak boşluğu TamirArt tamir harçları ile doldurunuz.

> Boyalı yüzeyler: Boyalı yüzey üzerine seramik kaplanacaksa öncelikle yüzey kontrol edilmelidir. Gevşek ve kabarmış bölgeler varsa kazınmalıdır. Yapıştırıcının tutunma gücünün artırılması için yüzeyin zımparalanması veya çentiklenmesi tavsiye edilir.

> Ahşap-OSB yüzeyler: Sağlam olmayan parçalar sabitlenmeli, kırık ve kopmuş olanlar değiştirilmelidir. Yüzey mutlaka Kalekim Astar ile astarlanmalıdır. Uygulamanın uzun ömürlü olabilmesi için yapıştırma işlemi file ile yapılmalı ya da TamirArt (fileli) tamir harcı uygulamasından sonra yapıştırma yapılmalıdır. Bunlarla birlikte, ortam koşullarına da dikkat etmek son derece önemlidir.

Yapıştırma harçlarının uygulanmasında uluslararası üç yöntem kullanılmaktadır. Burada esas amaç, kaplama plakasının arka yüzünün tamamının harçla kaplanarak boşluk kalmamasının sağlanmasıdır.
Bu yöntemlerde kullanılacak tarak tipi de bu konuda tamamlayıcı olmaktadır.

1. Taraklama Yöntemi
Bu yöntem, ince yatak harçlarında küçük ve orta ebatlı kaplama malzemelerinin yapıştırılmasında kullanılan en yaygın yöntemdir.
Yapıştırma harcı, kaplama yapılacak yüzeye düz el malası ile kuvvetlice bastırılarak yayıldıktan sonra karo ebadına göre seçilmiş olan uygun diş ebatlı taraklı mala ile 45° ile 60°'lik tutuş açısıyla taraklanır.
Bu işlemler sonrası kaplama malzemesi taraklanmış yüzeye kuvvetli bir şekilde bastırılarak yapıştırılır. Ayrıca harcın kaplama malzemesi arkasına daha iyi yayılmasını ve tutunmasını artırmak için lastik veya tahta çekiç yardımıyla kaplama malzemesi sabitlenerek teraziye alınır.

2. Yağlama Yöntemi
Bu yöntem ince yatak harçlarında küçük ve orta ebatlı kaplama malzemelerinin yapıştırılmasında kullanılan bir yöntemdir.
Yapıştırma harcı, kaplama malzemesinin arka yüzeyine köşe ve kenarlarda boşluk kalmayacak şekilde düz el malası ile tabaka halinde sürülür ve yüzeye yapıştırılır. Daha sonra harcın kaplama malzemesi arkasına daha iyi yayılmasını ve tutunmayı arttırmak için lastik veya tahta çekiç yardımıyla kaplama malzemesi sabitlenerek teraziye alınır.

3. Kombine Yöntemi
Bu yöntem orta yatak harçlarında kullanılan bir yöntemdir. Büyük ebatlı kaplama malzemelerinin yapıştırılmasında, ağır yaya ve yük trafiğine maruz zeminlerde, soğuk iklimli yerlerde, dış cephe uygulamalarında bu yöntem kullanılmalıdır.
Yapıştırma harcı, hem taraklama yönteminde olduğu gibi zemine sürülüp tarakla çekilir hem de yağlama yönteminde olduğu gibi kaplama malzemesinin arkasına ince bir tabaka halinde sürülür. Bu işlemler sonrası harcın kaplama malzemesi arkasına daha iyi yayılmasını ve tutunmayı arttırmak için lastik veya tahta çekiç yardımıyla kaplama malzemesi sabitlenerek teraziye alınır. Kombine yapıştırma yöntemi ile yapılan uygulamalarda tüketim yaklaşık %30 oranında artacaktır.

YAPIŞTIRICI UYGULAMALARINDA DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR
— Yapıştırıcı, uygulama öncesinde kontrol edilmelidir. Raf ömrü dolmuş, topaklı veya taşlaşmış ürün kesinlikle kullanılmamalıdır.
— Yapıştırma harcı etiket bilgilerinde bulunan hazırlama şekline göre hazırlanmalıdır.
— Yapıştırıcının hazırlanması esnasında ambalaj bilgilerinde belirtildiği miktarda su üzerine, ürün ya da yapıştırıcı yavaşça boşaltılmalı ve homojen bir karışım elde edilinceye kadar karıştırılmalıdır. Karışım düşük devirli mikser ile yapılmalıdır. Uygulama talimatında belirtilmeyen herhangi bir katkı katılmamalıdır.
— Yüzey hazırlama kriterlerine dikkat edilmelidir.
— Uygulama öncesinde mekana ve uygulama şekline uygun sınıfta yapıştırıcı seçilmelidir.
— Dış cephe kaplamalarında mutlaka kombine yöntem uygulanmalı ve yüksek esnekliğe sahip yapıştırma harçları kullanılmalıdır.
— TECHNOFULL Yapıştırma Harcı dışındaki ürünlerle büyük ebatlı veya ağır kaplama malzemelerini uygularken kombine yapıştırma yöntemi kullanınız.
— Daha iyi bir yapışma yüzeyi elde etmek için harç, malanın düz kısmı ile yüzeye yayıldıktan sonra karo ebadına uygun olarak seçilmiş malanın dişli kısmı ile taraklanmalıdır.
— Karolar, etiket bilgilerinde belirtilen kabuklaşma süresi içerisinde, taraklanan harç üzerine tercihen kuvvet uygulanarak yapıştırılmalıdır. Yüksek sıcaklık, düşük nem, rüzgar gibi uygun olmayan ortam şartlarında yapılan uygulamalarda bu süre kısalabilir. Süresi dolan harcın üzerine yapıştırma işlemi yapılmamalı, harç yüzeyden kazınmalıdır.
— Kaptaki kullanım süresi geçmiş veya kabuklaşmış harç atılmalıdır.
— Çimento esaslı ürünler ile yapıştırılan karoların en az 24 saat direkt su ile temasından kaçınılmalıdır.
— Seramik uygulama işlemlerinde yüzeydeki mevcut dilatasyonlar göz önünde bulundurulmalı, kaplama işlemi esnasında belli aralıklarda genleşme  derzleri bırakılmalı, köşe geçiş ve genleşme derzlerinde mutlaka uygun profil veya poliüretan mastik uygulaması yapılmalıdır.
— Epoksi ve poliüretan esaslı yapıştırma harçlarının kullanılacağı yüzeylerde nem oranı %5’in altında olmalıdır.
— Epoksi ve poliüretan esaslı yapıştırıcılar kullanma talimatında yazdığı şekilde hazırlanmalı, ürün bileşenleri kesinlikle bölünmeden, bire bir karışımı yapılarak düşük devirli mikser kullanılarak yapılmalıdır.
— Epoksi esaslı yapıştırıcıların uygulaması esnasında hava sıcaklığının ürün uygulamasına, yüksek sıcaklığın veya düşük sıcaklığın priz süresine etkisi göz önünde bulundurulmalıdır.

DERZ DOLGU UYGULAMALARINDA DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR
- Derz dolgu uygulama öncesinde kontrol edilmelidir. Raf ömrü dolmuş, topaklı veya taşlaşmış ürün kesinlikle kullanılmamalıdır.
- Derz dolgu harcı, etiket bilgilerinde bulunan hazırlama şekline göre hazırlanmalıdır.
- Derz dolgunun hazırlanması esnasında, toz, ambalaj bilgilerinde belirtildiği miktarda su üzerine yavaşça boşaltılmalı ve homojen bir karışım elde edilinceye kadar karıştırılmalıdır. Karışım düşük devirli mikser ile yapılmalıdır. Uygulama talimatında belirtilmeyen herhangi bir katkı katılmamalıdır.
- Derz dolgu yerde ve duvarda aynı kıvamda hazırlanmalıdır.
- Derz dolgu uygulaması öncesinde derz araları temizlenmeli ve derz dolgu harcı suyunu çok çabuk kaybetmemesi için derz araları nemlendirilmelidir.
- Derz dolgu uygulaması esnasında ilk silime, derzlerin doldurulması sonrasında, seramik yüzeydeki derz kalıntıları matlaştıktan sonra geçilmelidir.
- Derz dolgu silimi düzgün bir şekilde yapılmalı, seramiklerin yüzeyindeki kir kalıntılarının derz aralarına taşınmamasına dikkat edilmelidir.
- Silim esnasında iyi sıkılmış çok hafif nemli sünger kullanılmalı, kesinlikle ıslak silim yapılmamalıdır.
- Uygulama esnasında derz genişliğine ve mekana uygun derz dolgu malzemesi kullanılmalıdır.
- Genleşme derzlerinde, parapet ve zemin birleşim noktalarında poliüretan esaslı derz dolgu malzemeleri kullanılmalıdır.
- Epoksi esaslı derz dolgular ürün hazırlama talimatnamesine göre hazırlanmalı, kesinlikle ürün bileşenleri bölünmeden bire bir karışım yapılmalıdır.
- Epoksi esaslı derz dolgular ile yapılan uygulamadan hemen sonra silim işlemine geçilmeli, silim işlemi ılık deterjanlı su ile tam temizlik sağlanana kadar en az 3-4 kere yapılmalıdır. Silim esnasında su ve kullanılan sünger sık bir şekilde değiştirilmelidir.
- Epoksi ve poliüretan derz dolgu uygulamalarında derz aralarının ıslak olmamasına dikkat edilmelidir.

SU YALITIM UYGULAMALARINDA DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR
— Su yalıtımının uygulanacağı alanın büyüklüğü, maruz kalacağı iklim koşulları ve mekanik yükler, yalıtılması amaçlanan suyun miktar, basınç ve süresi, kimyasal özellikleri kullanılması gereken ürün tipi ve uygulama detaylarını belirlemektedir. Tüm bu kriterler dikkate alınarak doğru ürün seçimi yapılmalıdır.
— Ürün, uygulama öncesinde kontrol edilmelidir. Raf ömrü dolmuş, topaklı veya taşlaşmış ürün kesinlikle kullanılmamalıdır.
— Yüzey hazırlama kriterlerine dikkat edilmelidir.
— Yalıtım malzemesi, etiket bilgilerinde bulunan hazırlama şekline göre hazırlanmalıdır.
— Uygulama öncesinde köşe birleşim noktalarında uygun yöntemle pah yapılmalıdır.
— Çimento esaslı sürme yalıtım malzemeleri uygulaması öncesinde yüzey emiciliğini düşürmek için ıslatılarak suya doyurulmalıdır.
— Kristalize su yalıtım malzemelerinin uygulaması öncesinde yüzey tamirat işlemleri yapılmalı, aktif bir su akışı var ise suyun geldiği yön İZOSTOP tıkama harcı ile kapatılmalı, yüzey gerekiyorsa pürüzlendirilmeli ve uygulama öncesi ıslatılmalıdır.
— Kristalize su yalıtım malzemelerinin her kat uygulamasından önce yüzey ıslatılmalıdır. Kürünü alana kadar üzeri naylon ile örtülmeli ve kurumaması sağlanmalıdır.
— İZOSTOP tıkama harcı hızlı priz alan bir ürün olduğu için uygulama esnasında hızlı davranılmalı ve suyun geldiği açıklık avuç içinden daha fazla
genişlikte açılmamalıdır.
— Bitüm esaslı yalıtım uygulamaları öncesinde, emici yüzeyler yüzey mutlaka İZOLİNE ASTAR ile astarlanmalıdır.
— Poliüretan esaslı su yalıtım malzemeleri uygulaması esnasında yüzeyin kuru ve rutubetini atmış olmasına dikkat edilmelidir.
— Poliüretan esaslı su yalıtım malzemeleri bileşenlerinin; birbiriyle karıştırılmadan, kat kat ve uygulama talimatlarında belirtilen sıra ile uygulanması gerekmektedir.
— Akrilik esaslı ELASTİKOR uygulamasında, malzeme 1/4 oranında su ile inceltilerek yüzeye astar katı olarak uygulanmalıdır. Daha sonra düşeyde 2 kat yatayda ise 3 kat halinde malzeme su ilave edilmeden, olduğu gibi uygulanmalıdır.
— ELASTİKOR uygulaması sonrasında yüzeye seramik kaplanması isteniyorsa son kat uygulama esnasında yüzeye yıkanmış ve fırınlanmış max. 300 mikron kalınlığında kum ile kumlama yapılmalıdır.
— Su yalıtım malzemeleri, iyi bir sonuç almak için, yüzeye ürün bilgi föyünde önerilen kat sayısıyla, gereken toplam uygulama kalınlığını sağlayacak şekilde uygulanmalıdır.
— Dilatasyon geçiş noktalarında mutlaka KALEKİM DİLATASYON BANDI kullanılmalıdır.
— Teras uygulamalarında yalıtım uygulaması parapet duvarlarda harpuşta altında başlatılmalıdır.
— Havuz, temel perde duvar uygulamalarında soğuk derz oluşumlarının olduğu noktalarda su tutucu bantlar kullanılmalıdır.
— Çözüm önerisi ya da uygulama önerileri ile ilgili tüm detaylar için teknikofis@kalekim.com.tr’ye başvurulması önerilir.

YÜZEY HAZIRLIK UYGULAMALARINDA DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR
— Yüzey hazırlık malzemesi; yüzeyin ve üzerine yapılacak uygulamanın tip ve özelliklerine, maruz kalacağı hareket, iklim ve mekanik yük koşullarına uygun bir şekilde doğru olarak seçilmelidir.
— Astar malzemesi yüzey tip, emicilik ve pürüzlülüğüne göre seçilmelidir.
— Ürün, uygulama öncesinde kontrol edilmelidir. Raf ömrü dolmuş, topaklı veya taşlaşmış ürün kesinlikle kullanılmamalıdır.
— Yüzey hazırlama kriterlerine dikkat edilmelidir. Gevşek parçalar, toz, kir, yağ gibi kalıntılardan arındırma işleminin yapılmış olmasına dikkat edilmelidir.
— Tamir edilecek deformasyon, kırık ve çatlakların büyüklüğüne ve gerekli olan mekanik dayanıma uygun TAMIRART ürünü seçilmelidir.
— Yüzey Hazırlık Malzemesi, etiket bilgilerinde bulunan hazırlama şekline göre hazırlanmalıdır.
— Yüzey hazırlığı sonrasında yapılacak uygulama için, mutlaka yüzey hazırlık ürün bilgilerinde yer alan kuruma/kürlenme sürelerinin dolması beklenmelidir.
— Çözüm önerisi ya da uygulama önerileri ile ilgili tüm detaylar için teknikofis@kalekim.com.tr ’ye başvurulması önerilir.

ENDÜSTRİYEL ZEMİN MALZEMELERİNDE DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR
Yüzey Hazırlığı
Uygulama yapılacak yüzeyin düzgün ve sağlam olması, uygulamanın uzun yıllar boyunca sorunsuz bir şekilde kullanılabilmesi için büyük önem taşımaktadır. Zayıf bölgelerin güçlendirilmesi, kırık, çatlak, boşluk, çökme gibi düzensizliklerin uygun malzemeler ile giderilmesi ve gerekiyorsa genel olarak düzleştirilmesi için aşağıdaki ürünler önerilir.

Su İzolasyonu
Islak hacimlerde seramik uygulama öncesinde mutlaka su izolasyon uygulaması yapılmalıdır. Derzlerin doldurulması gerçek bir su izolasyonu sağlamamaktadır. Kullanım alanının koşullarına uygun olarak su izolasyon malzemesi seçilmeli ve gerekli yüzey hazırlığı yapıldıktan sonra, ürün özelindeki talimat bilgilerine uyularak uygulama yapılmalıdır.

Karoların Yapıştırılması
Gerekli yüzey hazırlığı ve su izolasyonu uygulaması sonrasında, karoların yapıştırılmasında yapıştırıcı seçimi oldukça kritiktir. Antiasit karo ile kaplanacak alanın kullanım amacı, maruz kalacağı trafik, yük, sıcaklık koşulları ve kimyasallar, bu seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken kriterleri oluşturmaktadır.

Derzlerin Doldurulması
Yapıştırıcı için olduğu gibi derzlerin doldurulması için de kullanım alanı koşullarına göre uygun ürün seçimi çok önemlidir. Derzlerin ne kadar harekete ve sıcaklık değişimine, hangi tipte ve konsantrasyonda kimyasal etkisine maruz kalacağı ürün seçiminde belirleyici olan kriterlerdir.


Back Geri  Top Yukarı Print Yazdır 

Kale Kalekim Kurumsal                  Kalekim Facebook Kalekim Blog Kalekim Twitter

> Türkçe    English    Русский      Bilgi Toplumu Hizmetleri